Ужички центар за права детета организовао је 4. новембра бесплатну онлајн обуку под називом „Унапређење капацитета ОЦД за заштиту деце од насиља и злоупотребе путем интернета“. Обука је окупила велики број професиналаца из области образовања, социјалне заштите, као и представнике организација цивилног друштва који раде са децом и за децу.
Током обуке, учесници су имали прилику да се упознају са специфичностима интернет и дигиталне комуникације, као и најчешћим облицима насиља и злоупотребе путем интернета. Реализаторка обуке, Данијела Маљевић из удружења Либеро, истакла је значај превенције и заштите деце од дигиталног насиља, с обзиром на алармантне податке који показују да чак 70% популације у Србији користи друштвене мреже, а више од 40% деце узраста од 9 до 10 година редовно користи интернет.
Програм обуке обухватио је три кључне теме које се тичу дигиталне комуникације и безбедности деце на интернету:
- Интернет и дигитална комуникација и њене специфичности везане за децу – полазници су упознати са трендовима у коришћењу друштвених мрежа међу децом у Србији, где је забележен велики проценат млађе популације активне на платформама као што су Јутјуб и Вајбер.
- Најзаступљенији облици насиља и злоупотребе путем интернета – са нагласком на ризике као што су вршњачко сајбер насиље, говор мржње, злоупотреба личних података и злостављање, а посебна пажња посвећена је и ТикТоку и изазовима које његов садржај и алгоритми доносе за младе кориснике.
- Превенција и заштита деце од насиља и злоупотребе путем интернета – уз корисне савете и препоруке за одговорно и безбедно коришћење дигиталних технологија, обука је покрила и методе за едукацију деце и младих у развијању дигиталне писмености и препознавању ризичних понашања.
Учесници су имали прилику да размене искуства и стратегије за боље управљање ризицима у онлајн простору, као и да усаврше вештине неопходне за препознавање и превенцију дигиталног насиља. Истакли су значај оваквих иницијатива, наглашавајући да су едукација и подршка професионалцима у заштити деце у дигиталном окружењу од кључне важности због растућих изазова и све већег броја деце изложене ризицима на интернету.
У нади да ћемо пружити подршку родитељима, старатељима, васпитачима, учитељима и деци у истраживању, учењу и безбедном коришћењу интерента, позивамо вас да да посетите дигитални водич „Деца и интернет – паметно од почетка“. Водич је посвећен безбедном коришћењу дигиталних уређаја и интернета код деце узраста 4-8 година и креиран је од стране Ужичког центра за права детета.
Обука је реализована у оквиру пројекта ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији кога подржава Делегација Европске уније у Србији, а спроводи Београдска отворена школа и партнери.