Иницијатива за права особа са менталним инвалидитетом (MDRI-S) организовала је 9. јануара 2025. године конференцију за штампу у UNS Press центру, на којој је представљена анализа „Унапређење заштите права деце са инвалидитетом: Заштитник грађана и Повереник за заштиту равноправности“.
Ова публикација испитује рад институција Заштитника грађана и Повереника за заштиту равноправности када је у питању заштита права деце са инвалидитетом, пружајући увид у кључне изазове и препоруке за унапређење њиховог рада. Анализа обухвата годишње извештаје институција, посебне извештаје, мишљења, препоруке и друга документа, те резултате анкете са родитељима деце са инвалидитетом, истичући препреке у остваривању права и потребне реформске кораке.
Оба органа током посматраног периода бавила су се правима деце са инвалидитетом и издавали су препоруке које су се односиле на финансирање услуга у заједници, унапређење приступачности, инклузије и доступности услуга за децу са инвалидитетом. Те препоруке које су биле упућене државним органима представљају значајан допринос у развоју антидискриминационих политика. Закључци анализе указују на то да је потребно хитно увођење проактивних механизама који би омогућили бољи приступ правди за децу са инвалидитетом, нарочито ону која бораве у установама социјалне заштите. Осим тога, организације особа са инвалидитетом и невладине организације треба да преузму активнију улогу у стратешкој литигацији, како би се кроз судске процесе системски решавали случајеви дискриминације.
Налази деск истраживања показују да Заштитник грађана ретко користи овлашћење да покреће поступке оцене уставности пред Уставним судом, док Повереник то чини чешће. У оквиру анализе, урађена је и анкета са родитељима и члановима породица деце са инвалидитетом. Резултати показују да 56,1% испитаника сматра да институције не штите децу са инвалидитетом од дискриминације, насиља и других кршења права. Више од половине оних који су се обратили једном од ова два органа, односно 56,5% није било задовољно исходом, 30,4% је било само делимично задовољно и 13,1% сасвим задовољно.
Испитаници који се нису обраћали овим институцијама, наводили су различите разлоге за то, укључујући неповерење у ефективност ових механизама, непознавање процедура и заузетост негом детета. Овај извештај производ је истраживања спроведеног од октобра до децембра 2024. године. Истраживање је обухватило деск анализу и прикупљање информацијa анкетом дистрибуираном путем друштвених.
Публикација је настала у оквиру пројекта „Усклађивање са стандардима: Унапређење права деце са инвалидитетом“, који има за циљ унапређење положаја деце са инвалидитетом у Србији у складу са међународним стандардима. Пројекат се реализује у оквиру програма „Права детета су људска права” Ужичког центра за права детета уз финансијску подршку Европске уније.
Снимак конференције и представљања анализе можете погледати овде.