U okviru projekta „Obrazovanje za prava deteta“, koji realizuje Užički centar za prava deteta uz podršku Pestaloci dečije fondacije, grupa od četrdesetoro osnovaca je boravila u Pestaloci dečijem selu u Trogenu Švajcarska. Učenici iz Osnovne škole „Nada Matić “ i Prve osnovne škole kralja Petra II, su u pratnji svojih šest nastavnika – supervizora imali priliku da uživaju u svim pripremljenim sadržajima, u periodu od 23. novembra, do 6. decembra 2017. Pored učenika iz Užica, u programu su učestvovali i učenici iz Moldavije.
U periodu razmene učenici i supervizori su aktivno učestvovali u edukativnim radionicama. Teme koje su obrađivali su interkulturalno obrazovanje, razumevanje različitosti, sa posebnim fokusom na identitet, antidiskriminaciju, prava deteta, nenasilno razrešenje konflikata. Sve aktivnosti koje su realizovane u okviru radionica su zasnovane na UNESKO ciljevima obrazovanja: učiti da znam, učiti da uradim, učiti da živim zajedno sa drugima, učiti da budem razvijena ličnost.
Pored visokokvalitetnih obrazovnih sadržaja u kojima su učestovali radnim danima, vikendom su obilazili Švajcarsku. Tako su imali mogućnost da obiđu Cirih i posete Nacionalni muzej, Muzej glečera i Lavirint ogledala u Lucernu, kao i Sent Galen, kroz istraživačke zadatke koje su dobili. Nakon vožnje gondolom i posete Santisa, najvišeg vrha, na Alpima, obišli su malo planinsko mesto Apencel, poznato po suvenirima. Ono što je privuklo posebnu pažnju kod mladih je poseta Centra nauke „ Tehnorama “, gde su učestvovali u svim ogledima (Teslini izumi, nastanak vulkana, pravljenje kristala, proizvodnja struje, pokretanje glečera itd.). Po rečima mladih, poseta vodopadima, na reci Rajni, učinila je da se osećaju kao u bajci.
U večernjim satima, nakon radionica su se družili sa decom i supervizorima iz Moldavije. Ovom prilikom su u pravom smislu reči „ razmena “ razgovarali o različitostima i sličnostima, običajima i kulturi vršnjaka sa kojima su se upoznali.
Tokom boravka u dečijem selu, mladi su snimili radio emisiju, čiji su sadržaji vezani za teme obuke. Vratili su se u Užice puni energije, radosti i predivnih utisaka. Veliki broj dece kaže da je ovo nešto najbolje što im se desilo u toku života, da su naučili dosta novih stvari i iskazuju veliku zahvalnost što im je pružena ovakva prilika.
Ono što nas očekuje u narednom periodu je realizacija Akcionih planova, koje su sami osmislili u Trogenu, sa ciljem da prenesu stečena znanja svojim vršnjacima koji nisu imali priliku da otputuju.
Užički centar za prava deteta već 14 godina omogućava da osnovci i srednjoškolci iz Užica, ali i brojnih drugih gradova iz Srbije, učestvuje u interkulturalnom programu razmene. Hiljade mladih su imali tu priliku.