In Obuke

Полазници онлајн обуке „Заштита деце од насиља и злоупотребе путем интернета“ коју је организовао Ужички центар за права детета имали су прилику да се упознају са најновијим трендовима у коришћењу друштвених мрежа међу младима, уз посебан фокус на утицај који вештачка интелигенција има на њихово коришћење. Централни део програма био је усмерен на препознавање и разумевање најзаступљенијих облика насиља и злоупотреба путем интернета, као што су вршњачко сајбер насиље, говор мржње, злоупотреба личних података и злостављање. Нарочита пажња посвећена је популарној апликацији ТикТок и ризицима које њени алгоритми и садржаји могу да донесу младим корисницима. Обуци, одржаној 14. априла, присуствовало је више од 30 учесника.

Поред овога, значајан део програма посвећен је концепту дигиталне зрелости као важном кораку у сигурном коришћењу интернета. Полазници су научили о развијању способности критичког размишљања, одговорног понашања и свесности о могућностима и ризицима које дигитална комуникација носи. Разматран је и утицај вештачке интелигенције на понашање и изборе деце на интернету, посебно кроз алгоритме који обликују оно што корисници виде и прате. Полазници су стекли бољи увид у важност контроле над садржајем и свесног коришћења дигиталних платформи.

У оквиру обуке разматране су везе између дигиталних технологија и менталног здравља. Истакнута је потреба за проналажењем баланса између коришћења технологије и здравих дневних навика, као и за промоцијом емпатије и позитивне комуникације у дигиталном простору. Обука није остала само на препознавању проблема – значајан акценат стављен је на превенцију и заштиту деце. Полазницима су представљени практични савети и препоруке за одговорно и безбедно коришћење дигиталних технологија. Део програма био је посвећен и методама едукације деце и младих за развијање дигиталне писмености, као и за препознавање ризичних понашања на мрежи.

Обука је била намењена професионалцима из организација цивилног друштва, просветним и социјалним радницима, волонтерима, родитељима и младима. Реализаторка програма била је Данијела Маљевић из удружења Либеро, које се бави борбом против говора мржње и дискриминације у дигиталном простору. Либеро је препознат као пример добре праксе од стране Савета Европе, а последњих година интензивно ради на јачању капацитета институција у области онлајн безбедности деце.

Обука је спроведена у оквиру пројекта ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији, који подржава Делегација Европске уније у Србији, а спроводи Београдска отворена школа са партнерима.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Start typing and press Enter to search