Užički centar za prava deteta je u saradnji sa Ministarstvom sporta realizovao dve fokus grupe sa nacionalnim sportskim savezima, 26. aprila 2023. u Palati „Srbija“ u Beogradu. Namera je bila da se razmene informacije, stavovi i mišljenje o prevencije i zaštite dece od nasilja, kako bi se sadržaji Posebnog protokola za zaštitu dece od nasilja u sportu i sportskim aktivnostima i i Priručnika za primenu Posebnog protokola učinili funkcionalnijim i primenljivijim u praksi. Donošenje i primena ovih dokumenata treba da doprinese zaštiti dece od svih oblika nasilja u rekreativnim i sportskim aktivnostima, jačanju vaspitne uloge sporta u razvoju pozitivnih društvenih vrednosti kod dece, promociji vaspitnih potencijala rekreativnih i sportskih aktivnosti na svim nivoima.
Ključne teme o kojima se diskutovalo bile su izazovi u određenju nasilja sa aspekta individualnih / kolektivnih i kontaktnih / bezkontaktnih sportova; postojanje / nepostojanje internih procedura u zaštiti dece od nasilja u radu saveza i klubova (Konstatovano je da Fudbalski savez Srbije, Teniski savez Srbije i Atletski savez Srbije imaju razvijene interne procedure u zaštiti dece od nasilja, što je jedan od preduslova za učešće na međunarodnim takmičenjima.) Bogata diskusija je omogućila ostvarivanje uvida u izazove sa kojima savezi suočavaju u prevenciji i zaštiti dece od nasilja, kao i izazove u primeni procedura u odnosu na veličinu klubova (perspektiva malih / velikih klubova). Uvidi do kojih se došlo na fokus grupama sa dvadeset nacionalnih sportskih saveza omogućiće unapređenje sadržaja Posebnog protokola i Priručnika za primenu protokola, kako bi njihova primena u praksi bila funkcionalna i primenljiva.
Na fokus grupama je učestvovalo dvadeset sportskih saveza i predstavnici ministarstva: Džudo savez Srbije, Kajakaški savez Srbije, Plivacki savez Srbije, Gimnastički savez Srbije, Badminton savez Srbije, Bokserski savez Srbije, Fudbalski savez Srbije, Rukometni savez Srbije, Teniski savez Srbije, Ragbi savez Srbije, Srpski Atletski Savez, Rvački savez Srbije, Tekvondo asocijacija Srbije, Streljački savez Srbije, Karate Federacija Srbije; Košarkaški savez Srbije, Odbojkaški savez Srbije; Vaterpolo savez Srbije, Biciklistički Savez Srbije, Stonoteniski Savez Srbije. Iz Ministarstva sporta su prisusvovali pomoćnik ministra sporta, načelnici odeljenja i savetnici.
Povod saradnje sa Ministasrtvom sporta i povod susreta sa sportskim savezima jeste činjenica da je Vlada Republike Srbije 2022. godine je usvojila Opšti protokol za zaštitu dece od nasilja, kojim je predviđeno da ministarstva socijalne zaštite, pravosuđa, unutrašnjih poslova, zdravlja, obrazovanja, sporta treba da donesu posebne protokole postupanja kojima su detaljnije uređeni interni postupci unutar svakog pojedinačnog sistema i unutar pojedinačnih ustanova kada postoji sumnja da je neko dete doživelo ili je u riziku da doživi nasilje. U cilju izrade Posebnog protokola za zaštitu dece od nasilja u sportu i sportskim aktivnostima, kao i Priručnika za primenu posebnog protokola za zaštitu dece od nasilja u sportu i sportskim aktivnostima predstavnici Ministarstva sporta imali su sastanke sa predstavnicima – saradnicima na Projektu „Podrška sektoru sporta u prevenciji i zaštiti dece od nasiljaˮ na inicijativu Užičkog centra za prava deteta. Navedeni projekat realizuje se uz podršku Evropske unije u okviru programa „Dijalog promenaˮ, kojim koordinira Beogradska otvorena škola, čiji su partneri Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Republički sekretarijat za javne politike Vlade Republike Srbije, Univerzitet u Beogradu i Međunarodni centar Olof Palme.